foto av varningsskylt vid brygga intill vatten
Hem > Rampen trasig – bada vid stranden med badrullstol i stället

Rampen trasig – bada vid stranden med badrullstol i stället

Betongrampen på Lilla holmen som leder från träpromenaden och ner i vattnet har spruckit under vintern. Mariehamns stad ska åtgärda detta men det kan dröja och under tiden kan inte rampen användas, det är även tydligt skyltat om det vid stranden.

Förbundet har vår badrullstol till utlåning vid Lilla holmen och på grund av att betongrampen är trasig har vi nu bytt tillbaka till de större flytande hjulen igen. Med dem kan man ta sig fram på sanden och en träramp ner från omklädningsrummet till sandstranden ska inom kort byggas av Mariehamns stad.

Så här ser det ut när man badar:

Det innebär att man kan låna och använda badrullstolen under sommaren trots att rampen inte kan användas, för med de stora hjulen går det att ta sig fram över sanden.
OBS: det är viktigt att ha med sig en medhjälpare som håller i så att man inte flyter iväg.
Badrulllstolen lånas ut av Mariehamns stads växel – ring 018-5310 (vardag) så får du en kod för att låsa upp förrådet som finns intill det tillgängliga omklädningsrummet.

Det var väldigt synd att rampen inte höll för vintern, men vi på Funktionsrätt Åland hoppas att det åtgärdas så snabbt som möjligt.